Rozum NE, srdce ANO

Nejen ostrovy, ale i starý kontinent si dnes ráno mohl oddechnout. Británie zůstává Velkou Británií!

Až sem však už slyším, jak si větry nad vřesovištěm hvízdají Werichovu….nikdy nic nemějte za  definitivní….. Znám Skotsko, znám Skoty – parlamentáře i ty na ulici, i ty, kteří volili rozumem NE, měli v srdci ANO. Referendum skončilo, touha zůstává a bude tomu tak nejspíš až do chvíle, dokud se u hraničního kamene vedle dudáka nepostaví celník s razítkem.

Večer před hlasováním jsem měla možnost mluvit se španělským velvyslancem v ČR a sdíleli jsme stejné obavy o osud Evropy v případě, že by se Skotsko skutečně odtrhlo. Velmi pravděpodobně by se dominovým efektem rozběhly separatistické tendence v mnoha dalších zemích, kde se nejen díky ekonomické krizi stalo soužití křehkým. Rozdělení státu ale není všude stejně snadné tak, jako ve Skotsku. Referendum o odtržení Katalánska by např. musela předcházet změna ústavy. Vždy záleží na ústavě a uspořádání dané země, aby mohlo být takto závažné referendum plně legální a závazné. Důsledky takového drobení by ale zdaleka nebyly jen na národních úrovních. První, kdo by si mnul ruce, by byl zcela jistě Vladimír Putin, který by demagogicky vystartoval s legitimitou krymského referenda a jeho následné anexe. Touto optikou by mohl vidět i další scénáře své neukojené, agresivní teritoriální expanzivity. Hrozivější důsledek si snad ani představit neumím, protože nesdílím s našimi panslavistickými obrozenci ideu, že „dobře bude v Čechách, až se kozácký kůň napije z Vltavy.“

Přeji si žít ve fungující Evropské Unii a pozitivní výsledek skotského referenda by zcela jistě přinesl velmi významné změny v rozložení sil i její struktuře. Velká Británie byla dosud silný hráč, který vyvažoval Německo a Francii, jakkoli odtud zaznívá stále více euroskeptických hlasů. Odchodem proevropského Skotska by dost možná oslabená konservativní Anglie v referendu o setrvání v unii 2017 zvolila odchod a ono vyvážení by vzalo za své! Malé státy, ke kterým patří i naše republika, by proti silným hráčům neměli žádnou šanci jak ovlivňovat směřování Evropy, ani rozhodovat v jejím rámci sami o sobě.

Teď budou Skotové čekat, jestli David Cameron splní své sliby a posílí pravomoci a kompetence Skotska. Nějaký čas bude na skotské vrchovině klid a až zase synové Roberta Bruce a Williama Walace znovu zatroubí do útoku na „korunu“, bude jiný historický kontext, jiná doba a snad i nové protiargumenty.

Bože chraň královnu, Bože chraň Evropu, a hlavně Bože chraň zdravý rozum…